CULTURALS

Our college places tremendous importance on bringing out the cultural talents of our students. Various programs and competitions are held to enable students to be aware of our rich Hindu culture and values, customs and traditions of our country.

List of events held every year in the college for grooming the hidden talents of our students are provided below with the contact details of Cultural Club’s Faculty Coordinators.

EVENTS ORGANIZED BY THE COLLEGE

  • Kamarajar Birthday Celebrations (cultural festival organized by SF & Aided Students in July)
  • Independence Day Celebrations (cultural events organized by SF & Aided Students in August)
  • Tamirabarani Trophy (inter-departmental sports and cultural competition organized by SF Students in September)
  • Pongalovium Trophy (inter-collegiate sports and cultural competition organized by SF Students in January)
  • Women’s day celebrations (event organized by SF & Aided Students in March)

CULTURAL PROGRAM OFFICERS

Sr.Name ResponsibilityMobile Nr.
1Dr. M. MuraliCultural Program Officer, Aided Stream82487 47181
2Dr. S. RajalekshmiCultural Program Officer, SF Stream75980 74120

CULTURAL ACHIEVEMENTS

YearDetails
2021Student Selina Raja Bellsia, won the I Prize in National Level Video Making Competition
2021Student S. Dhanushiya, won the I Prize in District Level Poetry Writing Competition
2021Student M. Linga Mareeswari, won the II Prize in District Level Content Writing Competition
2021Students M. Jemima and S. Angel Kiruba, won the II Prize in National Level Advertisement Making Competition
2020Student S. Balamurugan, won the Special Award in Intercollegiate Talent Exam
2020Student T. Vinitha Lakshmi, won the I Prize in Inter University Poster Making Competition
2020Student G. Elwin Ebanizer, won the II Prize in Intercollegiate AD-MAD Competition
2020Student G. Hudson, won the III Prize in Intercollegiate Web Designing Competition
2020Student D. Hensika Melinda, won the II Prize in Intercollegiate Poster Painting Competition
2020Student K. Swetha, won the III Prize in Intercollegiate Ex-Quiz-Me Quiz Competition
2020Student M. Vengadasubramaniam, won the III Prize in Intercollegiate Clay Modelling Competition
2020Student M. Sriram, won the III Prize in Intercollegiate Photography Competition
2020Student N. Naveen, won the II Prize in State Level Poster Painting Competition
2020Student M. Bhoomi Arunkumar, won the III Prize in Intercollegiate Filmlet Competition
2020Student S. Pechimuthu, won the II Prize in Intercollegiate Paper Presentation Competition
2020Student K. Krishna Kumar, won the II Prize in Intercollegiate Born Genius Competition
2020Student A. Abinaya Kalyani, won the I Prize in Intercollegiate AD-MAD Competition
2020Student S. Ramesh Babu, won the II Prize in Intercollegiate AD-MAD Competition
2020Student Saranya of Maths Department (SF), won the I Prize in the Painting Competition held at Manonmaniam Sundaranar University
2020Student Shanmuga Sundaram of Tamil Department (SF) won the I Prize in the Tamil Easy Writing Competition held at Manonmaniam Sundaranar University
2019Student M. Bharath of Corporate Secretaryship Department (SF), won the I Prize in Solo Dance Competition held at Holy Cross Home Science College
2019Student D. Guru Deepa of Botany Department (Aided), won the I Prize in Chart Painting competition held at Fisheries College.
2019Student Hari Venkatesh of Physic Department (Aided) won the II Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College.
2019Student Harihara Sudan of Botany Department (Aided) won the II Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College.
2019Student M. Jothika of Botany Department (Aided), won the I Prize in Paper Dressing competition held at Fisheries College.
2019Student D. Guru Deepa of Botany Department (Aided), won the I Prize in Paper Dressing competition held at Fisheries College.
2019Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the I Prize in Paper Dressing competition held at Fisheries College.
2019Student D. Guru Deepa of Maths Department (Aided), won the I Prize in Rangoli held at Fisheries College.
2019Student M. Jothika of Botany Department (Aided), won the I Prize in Rangoli competition held at Fisheries College.
2019Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the I Prize in Rangoli held at Fisheries College
2019Student Thirumani Selvi of Botany Department (Aided), won the II Prize in the Group Dance held at Fisheries College
2019Student A. Kalaimani of Botany Department (Aided), won the I Prize in Group Dance held at Fisheries College
2019Student A. Sneha of Physics Department (Aided), won the II Prize in Western Dance held at Fisheries College
2019Student U. Sharmila of Physics Department (Aided), won the I Prize in Western Dance held at Fisheries College
2019Student Jeya Surya of Chemistry Department (Aided), won the II Prize in Western Dance held at Fisheries College
2019Student M. Muthu Pavani of Maths Department (Aided), won the II Prize in Western Dance held at Fisheries College
2019Student M. Bharat of Commerce with Corporate Department (SF) won the I Prize in Solo Dance held at Holy Cross Home Science College
2019Student U. Saranya of Maths Department (SF) won the III Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College
2019Student Anthony Ennachi Muthu of Maths Department (SF) won the III Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College
2019Student U. Gomathy of Maths Department (SF) won the III Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Abi Priya of Maths Department (SF) won the II Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Shabarna of English Department (SF) won the III Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Jenifa of English Department (SF) won the II Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Trisha of English Department (SF) won the III Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Raja Devi of English Department (SF) won the III Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Vijaya Lakshmi of English Department (SF) won the III Prize in Group Dance Competition held at Fisheries College
2019Student M. Bharath of Commerce with Corporate Department (SF) won the III Prize in Solo Dance Competition held at Fisheries College
2019Student Nanda Kumar of MCA Department (SF) won the I Prize in Solo Performance Competition held at Fisheries College
2018Student Guru Deepa of Maths Department (Aided), won the III Prize in Cloth Painting held at Jaycee Week 2018
2018Student Narayanakumar of Physics Department (Aided), won the II Prize in Speech Competition held at Vivekananda Kendra
2018Student Jeeva Surya of Chemistry Department (Aided), won the I Prize in Bharatham Competition held at Vivekananda Kendra
2018Student Jeeva Surya of Chemistry Department (Aided), won the I Prize in Bharatham Competition at held at Fisheries College
2018Student R. Kala of Commerce Department (Aided), won the II Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College
2018Student Pon Selvi of Commerce Department (Aided), won the III Prize in Art from Waste Competition held at Fisheries College
2018Student Daniel Lander of Commerce Department (Aided), won the III Prize in Solo Western Dance Competition held at Fisheries College
2018Student M. Jothika of Maths Department (Aided), won the II Prize in Cloth Painting held at Jaycee Week 2018
2018Student T. Navatha of Maths Department (Aided), won the II Prize in Bouquet Making Competition held at Jaycee Week
2018Student Arthi Sri of Maths Department (Aided), won the II Prize in Bouquet Making Competition held at Jaycee Week
2018Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the II Prize in Bouquet Making Competition held at Jaycee Week
2018Student Kalaimani of Botany Department (Aided), won the II Prize in Mime Creation Competition held at Annammal College of Education
2018Student Thirumani Selvi of Botany Department (Aided), won the II Prize in Mime Creation Competition held at Annamal College of Education
2018Student Mohiva Devi of Botany Department (Aided), won the II Prize in Mime Creation Competition held at Annammal College of Education
2018Student Jeeva Surya of Botany Department (Aided), won the II Prize in Mime Creation Competition held at Annammal College of Education
2018Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the II Prize in Mime Creation Competition held at Annammal College of Education
2018Student Guru Deepa of Botany Department (Aided), won the II Prize in Painting Competition held at Annammal College of Education
2018Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the II Prize in Salt Art Competition held at Annammal College of Education
2018Student Arthi Sri of Botany Department (Aided), won the III Prize in Bharathithasan Song Recognition Competition held at DMC Youth Team SAF
2018Student Dinesh Kumar Chemistry Department (Aided), won the III Prize in Speech Competition held at VOC College
2018Student A. Kalki Pavithra of Botany Department (Aided), won the III Prize in English Speech Competition held at TMB Bank’s 97th Founders Day Celebration
2018Student D. Guru Deepa, of Maths Department (Aided), won the II Prize in Drawing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student M. Jothika of Maths Department (Aided), won the I Prize in Drawing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Subulakshmi Pavithra, of Maths Department (Aided), won the II Prize Poem Writing held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student M. Murali of Physics Department (Aided), won the I Prize in Essay Writing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student K. Arthi Sri, of Botany Department (Aided), won the I Prize in Tamil Elocution Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student M. Hariharan of Maths Department (Aided), won the II Prize in Tamil Elocution Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student D. Guru Deepa, of Maths Department (Aided), won the I Prize in Vegetable Carving held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student K. Jothika of Maths Department (Aided), won the I Prize in Vegetable Carving Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student D. Guru Deepa, of Maths Department (Aided), won the I Prize in Rangoli Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student K. Jothika of Maths Department (Aided), won the I Prize in Rangoli Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student K. Jothika of Maths Department (Aided), won the I Prize in Rangoli Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Subash Jeyaram of Physics Department (Aided), won the II Prize in Drawing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Sangeetha Mahalakshmi, of Chemistry Department (Aided), won the I Prize Cross Word Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student S. Manonmani of Zoology Department (Aided), won the II Prize Cross Word Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student M. Jothi Mani of Physics Department (Aided), won the II Prize English Essay Writing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student B. Sangeetha of Physics Department (Aided), won the I Prize English Essay Writing Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Aravind Kumar of Zoology Department (Aided), won the I Prize Mimicry Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Jo Amal Satchin of Physics Department (Aided), won the II Prize Mimicry Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student V. Saranya of Zoology Department (Aided), won the I Prize Mimicry Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student S. Sofiya of Maths Department (Aided), won the II Prize Memory Test Competition held at KA Matriculation School, Arumuganeri
2018Student Murali of Physics Department (Aided), won the II Prize in the District Level Essay Writing Competition conducted by District Education Department
2018Student Subbulakshmi Pavithra of Maths Department (Aided), won the II Prize in the District Level Essay Writing Competition conducted by District Education Department
2018Student A. Karthikeyan of History Department (Aided), won the II Prize in the District Level Martial Competition
2018Student Subbulakshmi Pavithra of Maths Department (Aided), won the I Prize in the District Level Essay Writing Competition conducted by District Tamil Development Board
2018Student Dinesh Kumar of Chemistry Department (Aided), won the II Prize in the District Level Speech Competition conducted by District Family Welfare Department
2018Student A. Karthikeyan of History Department (Aided), won the III Prize in the State Level Martial Competition
2018Student A. Karthikeyan of History Department (Aided), won the II Prize in the National Level Martial Competition
2018Student Shanmuga Sundaram of Tamil Department (SF), won the II Prize in Kavi Mugil Poetry Competition held at Tamil Ayya Kalvikalagam, Thiruvayaru
2018Student Ari Esakikumar of Tamil Department (SF), won the II Prize in Kavi Mugil Poetry Competition held at Tamil Ayya Kalvikalagam, Thiruvayaru
2018Student Prakash Paul of Commerce Department (SF), won the I Prize in Short Film making Competition held at Annammal College
2018Student Inbarasi of Commerce Department (SF), won the I Prize in Turn Coat Competition held at Annammal College
2018Student Prakash Paul of Commerce Department (SF), won the III Prize in Short Film making Competition held at St. Xavier College